سیاره زهره یا ناهید، سیاره ای است که بین زمین و عطارد (تیر) به دور خورشید می چرخد و تقریباً هم اندازه زمین است. اما این سیاره با سیاره زمین تفاوت های بسیاری دارد. سطح زهره، داغ ترین مکان در منظومه شمسی است و دمای آن به ۴۸ درجه سانتیگراد می رسد. زهره سیاره ای سنگی و بادخیز است و اتمسفر آن از آب اقیانوس در عمق چند صد متری، متراکم تر به نظر می رسد. این اتمسفر از دی اکسید کربن، اسید سولفوریک و سایر ترکیبات سمی تشکیل شده است و درخشش ها یا بارقه های رعد بین ابرهایش به چشم می خورد.

نور خورشید بر سطح سنگی این سیاره می تابد و آن را گرم می کند و تابش گرمایی بیرون داده می شود. دی اکسید کربن که زهره را احاطه کرده است، به نور خورشید اجازه عبور و گرم کردن سطح سیاره را می دهد، اما مانع خروج گرمای تابیده شده از این سطح می شود. به این ترتیب، گرما گیر می افتد و مقدار بیشتری دی اکسید کربن را از سنگ ها آزاد می کند و لایه یا پوشش گرمایی باز هم موثرتر عمل می کند. این اثر گلخانه ای مهارنشدنی، زهره را به یک کوره یا اجاق تبدیل می سازد.

سطح نامرئی سیاره زهره با استفاده از رادارهای مستقر در زمین و فضاکاوها نقشه برداری شده است. در این نقشه ها وجود قله هایی به ارتفاع ۱۲ کیلومتر را شناسایی کرده اند. بعضی از این قله ها به آتشفشان های زمینی شباهت دارند. با توجه به اندازه گیری دی اکسید گوگرد موجود در اتمسفر زهره، چنین آشکار می شود که احتمالاً یک یا چند عدد آتشفشان ها هنوز هم فعال هستند و هنگام فوران، دی اکسید گوگرد را به بالا پرتاب می کنند.

دانستنیهای زهره

قطر در استوا: ۱۲,۱۰۴ کیلومتر

قطر در قطب ها: ۱۲,۴۰۰ کیلومتر

فاصله از خورشید: ۱۰۹,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتر (حداکثر) – ۱۰۸,۰۰۰,۰۰۰ (حداقل)

طول سال: ۲۲۵ روز زمینی

طول روز: ۱۱۷ روز زمینی

جرم: ۰.۸۲ جرم زمین

چگالی: ۰.۸۹ چگالی زمین

دمای سطح: حداکثر ۴۸۰ درجه سانتیگراد

زمان گردش زهره حول محور خودش ۲۴۳ روز زمینی، به شکل غیر معمولی طولانی تر از زمان چرخش آن به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *