الیور برندون: بنیانگذار شرکت مسافرتی ATD

الیور برندون (Oliver Brendon) شخصی است که راه های پول در آوردن را به خوبی می داند، ولی متاسفانه نمی داند آن را چگونه مدیریت نکند. با وجود اینکه وی صاحب یک کسب و کار سودآور می باشد، بطوریکه سود حاصل از فروش آن ۳۸ میلیون پوند تخمین زده شده است، هنوز نتوانسته است اقساط مربوط به خانه خود را بطور کامل بازپرداخت کند.

برندون می گوید: «من تمام درآمدها را صرف شرکت می کنم. حسابدارهای شرکت فکر می کنند من عقلم را از دست داده ام. حساب شرکت پُر از پول است ولی هنوز اقساط خانه ام را نداده ام. من به هیچ وجه به تامین هزینه های شخصی فکر نمی کنم.»

الیور برندون در کمبریج به دنیا آمد. مادرش معلم و پدرش نویسنده کتاب بود. وی در کودکی خیلی به فوتبال علاقه داشت و در سن ۱۴ سالگی بعد از کار کردن در یک شرکت مسافرتی تصمیم گرفت در آینده در همین زمینه کاری فعالیت کند. وی می گوید: «کار کردن در این شرکت مسافرتی جهت زندگی مرا مشخص کرد. من مدیران داخلی شرکت را الگوی خود کرده بودم و حس اینکه روزی بتوانم به این پست دست یابم بسیار خوشحالم می کرد.»

وی مدت ۵ سال در تعطیلات تابستان در همان شرکت کار می کرد. بعد از اتمام مدرسه و در سن ۱۸ سالگی در یک دوره مدیریت شرکت کرد و بعد از آن در دانشگاه نیوکَسِل به تحصیل در زمینه مسافرت و جهانگردی پرداخت. در سال سوم دانشگاه زمانی که در یک شرکت گردشگری مشغول به کار بود ایده ای به ذهنش خطور کرد.

مسئولیت او فروش بلیط مکان های تفریحی به گردشگرانی بود که در تعطیلات قصد سفر به کشورهای خارجی را داشتند. برندون ادامه می دهد: «معمولاً افرادی که با هواپیما سفر می کنند، بلیط مکان های تفریحی کشور مقصد را در همان کشور مقصد تهیه می کنند. بنابراین یک ایده خوب به ذهنم خطور کرد. با خود فکر کردم بهتر است مردم بلیط مکان های دیدنی را قبل از خروج از کشور خریداری کنند.»

بعد از پایان تحصیل، در همان شرکت گردشگری مشغول به کار شد. در ایامی که در شرکت مشغول به کار بود توانست ارتباطات زیادی با صنعت برقرار کند، ولی بعد از ۴ سال مشکلاتی پیش آمد که وی مجبور شد در سن ۲۷ سالگی از سمت خود استعفا دهد. در این موقع بود که برندون احساس کرد می تواند ایده خود را پیاده کند. او می گوید: «در جایی خواندم هر کاری می خواهید انجام دهید باید نسبت به آن کاملاً علم داشته باشید و تنها چیزی که من به آن کاملاً علم داشتم خرید و فروش بلیط بود.» بنابراین مبلغ ۱۰,۰۰۰ پوند از پدرش قرض و با آن یک وب سایت فروش بلیط تاسیس کرد.

او می گوید: «یک طرح توجیه اقتصادی نوشتم و روی دو نکته بسیار پافشاری کردم. اول اینکه هیچگاه بلیط ها را از طریق آژانس های گردشگری نفروشم. دوم اینکه هیچ وقت بلیط مکان هایی مانند هتل که پُر خواهند شد را نفروشم. با اجرای این دو قانون هیچ محدودیتی برای کار من وجود نداشت.» برندون با اینکار قابلیت توسعه پذیری را برای کسب و کار خود فراهم کرد و می توانست فعالیت خود را تا بی نهایت ادامه دهد.

در همان ابتدای کار موفقیت چشمگیری بدست آورد و توانست در سال اول ۳ میلیون پوند بلیط بفروشد. در سال دوم، دو نفر به تیم او اضافه شدند و توانستند ۱۰ میلیون پوند بلیط بفروشند. سال سوم درآمد حاصل از فروش آنها به ۲۴ میلیون پوند رسید.

برندون اعتقاد دارد در طول مسیر مرتکب چند اشتباه شده است. او می گوید: «اولین اشتباه من این بود که اوایل در بدترین زمان ممکن ارز خریداری می کردم و این باعث می شد مبلغ زیادی را از دست بدهم. دومین اشتباه، انتخاب نامناسب مکان دفتر بود. به خاطر این انتخاب های اشتباه مجبور شدیم در ۵ سال چهار بار دفتر خود را عوض کنیم.»

با گسترش فعالیت های خود، برندون توانست چند شعبه دیگر نیز در آمریکا احداث کند. در سال ۲۰۰۶ وی توانست یک وب سایت دیگر راه اندازی کند و به فروش بلیط برای دیگر تفریحات مانند اسب دوانی در هنگ کنگ و مسابقات اسکی در دبی بپردازد.

برندون به کارآفرینان تازه کار پیشنهاد می کند: «بهترین نصیحت این است که به همه نصیحت ها گوش نکنید. در زمان شروع خیلی از مردم می گفتند که این کار جواب نخواهد داد. اگر می خواستم به حرف آنها گوش دهم اکنون در همان شرکت گردشگری با آن شرایط سخت مشغول به کار بودم.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا