محتوا چگونه تبدیل به پول می شود؟

تعداد روش هایی که می توان توسط آنها با استفاده از محتوا، درآمدزایی کرد، محدود و مشخص نیست و به صورت کامل تابع خلاقیت خالق محتوا است، اما در اینجا تلاش می کنیم به برخی از متداول ترین شیوه های کسب درآمد از طریق بازاریابی محتوا بپردازیم.

روش اول: فروش مستقیم

در این روش، محتوای تولید شده قیمت گذاری شده و به صورت مستقیم به مصرف کننده فروخته می شود. زمانی که مایکروسافت، هر نسخه از ویندوز خود را می فروشد، زمانی که یک ناشر، نسخه به نسخه کتاب های خود را می فروشد، زمانی که یک پوسته وب سایت یا یک کتاب الکترونیک در اینترنت فروخته می شود و… یک محتوا به صورت مستقیم فروخته شده است.

روش دوم: فروش حق اشتراک زمانی

در این شیوه، شما استفاده از محتوا را برای مدت معینی به طرف مقابل واگذار می کنید و او پس از پایان مهلت مقرر، امکان استفاده از محتوای شما را ندارد. به عنوان مثال، زمانی که یک آنتی ویروس، حق اشتراک یک ماهه یا یکساله خود را به شما واگذار می کند. بسیاری از نشریات بزرگ دنیا نیز، به همین شیوه، فرصت دسترسی را به کاربر می دهند. به عنوان مثال با پرداخت مبلغی، می توانید به آرشیو یک مجله دسترسی داشته باشید و بلافاصله پس از مهلت مقرر، دسترسی شما به صورت کامل قطع می شود.

دقت داشته باشید که اشتراک مجلات کاغذی، در عمل از جنس فروش مستقیم هستند و در دسته اول قرار می گیرند.

روش سوم: فروش حق اشتراک بر اساس تعداد استفاده

برخی از بزرگترین آرشیوهای مقالات تحقیقاتی دنیا از این نوع هستند. با پرداخت مبلغی مشخص، به شما اجازه می دهند هر زمان که خواستید هر مقاله ای را که خواستید بارگیری کنید؛ اما پس از تعداد مشخصی بارگیری کردن، دیگر به شما این فرصت داده نخواهد شد.

مشاوران تلفنی در بسیاری از کشورها، حق اشتراک از این نوع می فروشند. شما با پرداخت مبلغی پول، می توانید در مجموع، به عنوان مثال چهار ساعت با آنها صحبت کنید. ممکن است این اعتبار را در یک تماس تلفنی یا طی دو سال، طی هشت تماس تلفنی نیم ساعته هزینه کنید.

روش چهارم: تبلیغات جانبی

ممکن است خود محتوا به صورت رایگان در اختیار همه قرار گیرد؛ اما از فضایی که در کنار آن قرار می گیرد، برای تبلیغ استفاده شود. وب سایت های خبری، بیشتر بر اساس این مدل تولید محتوا، درآمدزایی می کنند. محتوا به رایگان در اختیار مخاطب قرار می گیرد اما فضای کنار صفحه، به خاطر بازدیدهای زیاد، به فضایی ارزشمند برای تبلیغات تبدیل می شود.

روش پنجم: ترویج نام تجاری

درآمدزایی از این روش، مستقیم نیست؛ اما شکل آن تا حد زیادی به روش چهارم نزدیک است. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک دفتر حقوقی دارید. بعید است تبلیغات مستقیم و کارت ویزیت و بروشور، بتواند به سادگی برای شما مشتری ایجاد کند؛ اما فرض کنید یک دفترچه ۱۰ صفحه ای آماده کنید و پرسش های حقوقی ساده مردم را که بیشتر از شما پرسیده می شود، در آن بنویسید و پاسخ بدهید. حالا در صفحه آخر، توضیح کوتاهی بنویسید که فلان دفتر حقوقی، برای ارائه خدمات مشاوره بیشتر در خدمت شما است. این دفترچه برخلاف بروشورهای تبلیغاتی دور انداخته نخواهد شد. حتی دست به دست هم خواهد شد.

محتوا در این مورد لازم نیست همیشه مکتوب باشد. با وجود اینترنت، عرضه یک کتاب الکترونیک کوچک یا یک فایل صوتی یک ساعته رایگان هم می تواند به همان شیوه تاثیر داشته باشد. تنها دو نکته باید مد نظر قرار داده شود: نخست اینکه در چنین محتواهایی، بین ۷۰ تا ۹۰ درصد محتوا باید به صورت کامل آموزشی و خالی از هر نوع تبلیغ باشد تا مخاطب احساس بد نداشته باشد. دوم اینکه محتوا به حدی مفید باشد که دریافت کننده، آن را به دیگران منتقل کرده یا توصیه نماید.

روش ششم: محتوای ویروسی

این نوع محتوا به صورت معمول با دو هدف بکار گرفته می شود. هدف اول که غیر اخلاقی و غیر حرفه ای است، تخریب نام برندهای رقیب است. بطور حتم شما هم از این پیام ها و پیامک ها دریافت کرده اید که: «لطفاً اطلاع رسانی کنید. الان یک نفر در فلان شهر فلان محصول فلان شرکت را خورد و مرد!». به شکل معمول خبرهایی از این دست، اگر کمی هوشمندانه تنظیم شوند به شدت ویروسی هستند و به سرعت بین مردم پخش می شوند. حتی اگر خبر تکذیب هم شود، هنوز خیلی ها معتقد باقی می مانند که خبری بوده و حالا پنهان شده است. هدف دیگر که دولت ها و شبکه های بزرگ خبری، دنبال می کنند، جعل خبرهای بی خاصیت برای اندازه گیری میزان نفوذ شایعه در شبکه تحت سیطره آنها است.

روش هفتم: استفاده از محتوا برای ایجاد رسانه اجتماعی

بطور حتم شما هم دیده اید که صفحه هایی در اینستاگرام یا فیسبوک و تلگرام یا سایر شبکه های اجتماعی وجود دارند که تعداد دنبال کنندگان آنها به صدها هزار نفر می رسد. این صفحه ها در عمل رسانه ای جدید بر بستر شبکه اجتماعی شده اند و خود می توانند به سادگی به تبلیغ و اطلاع رسانی مشغول شوند.

طبیعی است که اینجا نیز مهم ترین نکته، استراتژی درست در تولید محتوا است. فرض کنید شما امروز، در یکی از شبکه های اجتماعی صفحه ای داشته باشید که حاوی نکاتی برای تربیت فرزند باشد. به سادگی می توان پس از چند ماه (اگر محتوا هوشمندانه تنظیم شود) صفحه ای با بیش از صد هزار دنبال کننده داشت. حالا با خود فکر کنید که یک مجموعه که مهد کودک خاص و تخصصی را ایجاد کرده، برای اینکه نام و توضیحات آن در این صفحه منتشر شود، چقدر حاضر است پول بدهد.

روش هشتم: ایجاد وب سایت پُر ترافیک با محتوای تخصصی

شبیه مورد هفتم را می توان در وب سایت ها نیز انجام داد. کافی است در مورد یک موضوع، مطالب متعدد بنویسید؛ مطالبی که متعلق به شما بوده و کپی نباشد. به سرعت موتورهای جستجو وب سایت شما را در صفحه نخست قرار خواهند داد و پس از آن، می توان از همان صفحه استفاده تجاری کرده یا از محل تبلیغات آن، کسب درآمد نمود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا